قفسه سینه محسن تنابنده تلویزیون کارگردان

قفسه سینه: محسن تنابنده تلویزیون کارگردان تلویزیون بازیگر پیرزن سینما سریال گریمور وبگردی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کم کردن بدهی دولت به بانک مرکزی/ کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰

سخنگوی دولت اعلام کرد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان بود به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته است.

کم کردن بدهی دولت به بانک مرکزی/ کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰

سخنگوی دولت: کم کردن بدهی دولت به بانک مرکزی/کالاهای اساسی در هر شرایطی با دلار بیش از۴۲۰۰یا ۴۳۰۰ عرضه نمی شود

عبارات مهم : مرکزی

سخنگوی دولت اعلام کرد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان بود به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته است.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به آخرین مصوبات هیئت وزیران اظهار کرد: در آخرین جلسه هیئت وزیران دو مصوبه راجع به آیین نامه های اجرایی تبصره ٥ و ١٨ داشتیم که اهمیت آن در اقتصاد ملی زیاد است.

وی افزود: در تبصره ٥ اجازه داده شد که ١٠٠ هزار میلیارد تومان از بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک ها که از دولت طلب دارند، به وسیله دولت تسویه شود. این آیین نامه روز یکشنبه تصویب شد و از این تاریخ افرادی که از دولت طلبکار و به بانک ها بدهکار هستند می توانند اسناد تسویه از دولت دریافت کنند، بانک ها همین اسناد را که به بانک مرکزی بدهکار هستند را تحویل بانک مرکزی دهند که در نتیجه دولت بدهکار بانک مرکزی می شود و حسن این کار این است که بار بزرگی از دوش بنگاه های اقتصادی برداشته شود و توصیه دیگر اینکه صورت اوضاع مالی بانک ها نیز مشخص خواهد شد.

کم کردن بدهی دولت به بانک مرکزی/ کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰

نوبخت با اشاره به برگزاری جلسه شورای عالی پول و اعتبار در هفته گذشته و گزارش ترازنامه بانک مرکزی در آن، تاکید کرد: در این ترازنامه مشخص شد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان است به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته و از این میزان ٥٨٠٠ میلیارد تومان آن مربوط به بدهی شرکت هدفمندی یارانه ها در سال ٨٩ یا ٩٠ جهت پرداخت یارانه ها هست. تصویب آیین نامه اجرایی تبصره ١٨، دیگر اقدام جلسه هیئت دولت بود که در آن مقرر شد جهت ایجاد حدود ١ میلیون و ٣٣ هزار وقت شغلی از طریق اجرای ١٤ برنامه، حدود ٦٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان سرمایه گذاری شود.

وی توضیح داد: آنچه این مبلغ را تشکیل می دهد ردیفی خاص است که در تبصره ١٨، مبلغ آن ٣ هزار میلیارد تومان به علاوه مبلغی از دیگر تبصره این ماده هست. همچنین ١٢ هزار ٤٠٠ میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات عمرانی برداشت می کنیم تا منابع اشتغال را فراهم کنیم و در نهایت ١٥ هزار میلیارد تومان را صندوق توسعه بانکی و ٣٠ هزار میلیارد تومان را نیز نظام بانکی تقبل خواهد کرد.

سخنگوی دولت اعلام کرد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان بود به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته است.

سخنگوی دولت با اشاره به توانایی بخش مسکن جهت ایجاد اشتغال گفت: یکی از بزرگترین بخش ها جهت ایجاد اشتغال که ربطی به تحریم، ترامپ و ارز ندارد، بخش مسکن است که می تواند هر سال ٣٠٠ هزار وقت شغلی ایجاد کند و در حال حاضر نیز در دفتر مدیر جمهور جلسه نوسازی بافت های فرسوده با حضور استانداران و شهرداران شهرهای بزرگ در حال برگزاری است که قرار است در خصوص این حوزه اشتغال زا بحث و تصمیم گیری شود و مقرر شده است که ٢٠٠ هزار مسکن در بافت فرسوده بویژه در شهرهای بزرگ را نوسازی کنیم.

نوبخت با اشاره به اوضاع خزانه کشور اظهار کرد: تا ١٤ تیرماه کل منابع بالغ بر ٨٢ هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان است که نسبت به مبلغ سال قبل یعنی ٥١ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان، ٦١ درصد زیاد کردن یافته است و از این میزان، ٦٨ درصد از زیاد کردن منابع، برعهده نفت بود.

رئیس شرکت برنامه و بودجه تاکید کرد: اعتبارات هزینه ای، ٦ درصد نسبت به پارسال زیاد کردن داشت و در زمینه پرداخت های عمرانی هم ٢٣ هزار و ٢٦٠ میلیارد تومان پرداخت داشتیم. همچنین جهت حوادث غیرمترقبه سال گذشته ٦٤ میلیارد و ٥٠٠ میلیون تومان پرداخت شده است بود ولی امسال ٨٣١ میلیارد تومان پرداخت کرده ایم. پارسال ١٥ هزار میلیارد تومان از تنخواه استفاده کردیم در حالی که تا به امروز ٢٨٠٠ میلیارد تومان استفاده کردیم.

کم کردن بدهی دولت به بانک مرکزی/ کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰

سخنگوی دولت در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به پرسشی راجع به ضرورت بازتاب خدمات دولت و عملکرد بخش ارتباطی دولت در این زمینه گفت: اخبار منفی و مایوس کننده اقتصادی، همه اخبار اقتصاد ما نیست. اینگونه اخبار باعث می شود تا مدیر جمهور کشوری به دروغ بگوید اقتصاد کشور عزیزمان ایران در حال فروپاشی است در حالی که دولت پروژه های خوبی در دست اجرا دار؛ مانند شبکه ریلی راه آهن مراغه که ظرف ماه آینده افتتاح خواهد شد.

نوبخت با بیان اینکه کار منتقدان این است که ما را نقد کنند و از آنان انتظار تمجید نداریم، گفت: ولی از رفقایمان انتظار حمایت و روحیه دادن داریم.

سخنگوی دولت اعلام کرد که بدهی دولت به بانک مرکزی که چیزی حدود ١٠ هزار میلیارد تومان بود به ٨ هزار و ٥٠٠ میلیارد تقلیل یافته است.

وی در پاسخ به پرسشی راجع به بیانات سخنگوی قوه قضائیه در خصوص یکی از دلالان بازار سکه و ارز، گفت: اینکه بانک مرکزی جهت کنترل بازار مداخلاتی داشته، تردیدی نیست ولی در این مورد خاص صورت شفافی جهت من وجود ندارد. در یک گوشه بازار هنگامی که که یک اتفاق کوچک رخ می دهد، ارز اوج می رود، همه خبردار می شوند و شاقول ها با آن تنظیم می شود ولی هنگامی که کار خوبی صورت می گیرد اطلاع رسانی نمی شود. اوضاع بد نیست؛ بله، پرسشها وجود دارد و نمی گویم همه چیز آرام است ولی وضع کشور در مجموع بد نیست ولی نمی دانم آیا بعضی از ما آدم کوچولوی سریال گالیور می شویم و می گویم نمی توانیم.

سخنگوی دولت با اعلام اینکه فروش نفت ما به جای دو میلیون و ۱۰ هزار بشکه در سال گذشته با قیمت ۵۵ دلار، به دو میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۷۱ دلار در امسال رسیده، گفت: زیاد بار تامین منابع بر روی دوش فروش نفت است و امسال تلاش کرده ایم همه پرداختی ها به موقع باشد و امشب هم طبق قرار یارانه ها پرداخت خواهد شد.

کم کردن بدهی دولت به بانک مرکزی/ کالاهای اساسی در هر شرایطی‌با دلار بیش از۴۲۰۰

نوبخت با بیان اینکه تلاش کردیم کارهای عمرانی در مناسب ترین وقت به اتمام برسد، یادآور شد: مشاهده کردید که در ۱۵ تیر مسئله آب مردم جنوب حل شد. آیا این امر یک شبه صورت گرفت؟ باید اطلاع رسانی صورت بگیرد. حالا هم یک شوک بزرگ به اقتصاد کشور وارد شد و تورم زیاد کردن پیدا کرد ولی ما عادت نداریم پرسشها گردن فردی دیگری بیاندازیم بلکه باید درپی حل پرسشها باشیم.

نوبخت با اشاره به اوضاع اقتصاد کشور در زمانی که دولت روحانی کار خود را شروع کرد، گفت: شهریور سال ۹۲ که دولت را از مدیر جمهور قبل تحویل گرفتیم، نقدینگی ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که امسال این رقم به ۳۸۰ هزار میلیارد تومان رسید. ما در طی این سال ها ۲۸ درصد زیاد کردن داشتیم. بعضی ها گفتند که هزینه های جاری دولت زیاد کردن پیدا کرده است ولی آیا ما نباید حقوق معلمان و کارکنان را زیاد کردن دهیم؟ آیا ما نباید فعالیت عمرانی داشته باشیم؟

وی راجع به بیانات سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر اینکه کسانی که در زمینه اوضاع بازار ارز دستگیر شده است اند گفته اند بانک مرکزی از آنها خواسته سکه بخرند، اظهار کرد: در حال حاضر اطلاعی ندارم و از بانک مرکزی می خواهیم که راجع به این عنوان خاص اطلاعات را منتشر کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی راجع به ممنوع الخروجی بعضی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: بعد از اینکه ثبت سفارش ماشین متوقف شد، متاسفانه در یک فاصله کوتاه سایت ثبت سفارش هک شد و تخلفاتی صورت گرفت که این حرکت یک اقدام غیرقانونی بود و مدیر جمهوری درخواست کردند که با دقت و بدون اغماض با این قضیه برخورد شود و مشخص شود چه کسانی و از چه دستگاه هایی در این جریان نقش داشتند.

وی افزود: بعد از شروع تحقیقات مشخص شد که از خود دولت چند نفر در این جریان نقش آفرینی کردند و همانطور که مشاهده کردید مدیر جمهور از قوه قضائیه درخواست کرد که به این عنوان پیگیری شود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چقدر نظارت بر افراد دستگیر شده است وجود دارد تا شاهد فرار این افراد از کشور نباشیم؟ گفت: از قوه قضائیه درخواست کرده ایم که در این قضیه سخت گیری داشته باشد تا شاهد سایر موارد مشابه نباشیم ولی از طرفی هم از این قوه می خواهیم امنیت سرمایه گذاری جهت افرادی که قصد این کار را دارند به وجود بیاوریم و فضای کسب و کار را ایمن سازی کند.

سخنگوی دولت راجع به این عنوان که مدیر جمهوری می خواهد از طریق مجلس اقدام به ایجاد عوض کردن در کابینه کند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد.

نوبخت راجع به نقش خود راجع به جدا شدن معاون اول از دولت و کنار رفتن خودش از شرکت برنامه و بودجه نیز تصریح کرد: تمام این شایعات دروغ است.

سخنگوی دولت در زمینه علت هجمه ها به دولت دوازهم، اظهار کرد: انتقادات از دولت طبیعی است و رسانه ها به عنوان چشمان بیدار جامعه ما را رصد می کنند، ولی آیا ما جهت شرایط تحریم برنامه ندادیم؟ آیا بودجه را به وقت مقرر به مجلس ارائه دادیم یا خیر؟وی افزود: همواره تلاش کردم به رییس جمهوری وفادار باشم و خط اعتدال که آمیزه ای از ائتلاف سیاسی با اصلاح طلبان هست، پیش برود و مدلی از همکاری را نشان دهیم که جامعه خدمات آن را ببیند و هیچ گاه رییس جمهوری از من نشنیده که بگویم نداریم، همواره تلاش کردم مسیر هموار باشد.

رییس شرکت برنامه و بودجه با بیان اینکه اگر دستگاه های اجرایی از من ناراضی باشند، طبیعی هست، گفت: منابع ما محدود است ولی تلاش می کنیم با صحبت پای پرسشها دستگاه بنشینیم؛ آیا که می خواهم کلید باشم، نه قفل، ولی این پست همواره قفل است و کلید ما همه قفل ها را باز نمی کند ولی تلاش مان را ادامه می دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی راجع به بسته پیشنهادی مدیر جمهور به کشورها و فروش نفت، تصریح کرد: نفت یکی از موضوعاتی است که ما از طرف های برجام انتظار داریم. نظام بانکی، پتروشیمی، کشتیرانی و … دیگر مواردی است که مطرح می شود. اینکه صادرات نفت صفر شود حرف پوچ و بیهوده ای است که جواب آن داده شد، ما دنبال این هستیم که بجز سهیمه اوپک محدودیت دیگری نداشته باشیم.

وی در پاسخ به پرسشی راجع به مطالبات گندم کاران، گفت: تلاش می کنیم تا آبان ماه بقیه مطالبات ناشی از خرید تضمینی گندم را پرداخت کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی راجع به حضور وزرا و مدیر جمهور در بین مردم، گفت: اگر وزیری به استانی سفر می کند، به نمایندگی از طرف دولت است و در سفرهای استانی مدیر جمهور به ٣١ استان، ١٢٠٠ پروژه را دستور دادند که ٢٤ هزار میلیارد تا شروع دولت دوازدهم پرداخت شود که تا ٣٤ هزار میلیارد تومان پرداخت شد.

نوبخت در پاسخ به سوالی اطراف سفر علی اکبر ولایتی به روسیه، اظهار داشت: در این سفر همه توافقاتی که وجود داشت، روسیه بر آنها باقی بود و نه تنها انگیزه اش تقلیل پیدا نکرده بود بلکه انگیزه مضاعفی داشتند و آمادگی سرمایه گذاری عظیمی در طرح های زیربنایی ما دارند.

وی در پاسخ به سوالی راجع به قطع صادرات برق از کشور عزیزمان ایران به عراق، اظهار کرد: صادرات برق به عراق داشتیم ولی در شرایط فعلی که ما خودمان کمبود برق داریم، چنین کاری انجام نمی شود.

نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه امکان ندارد مردم کالاهای اساسی را در هر شرایطی با دلار بیش از ۴۲۰۰ یا ۴۳۰۰ خریداری کنند تصریح کرد: جهت ما قابل تحمل نیست زمانی که بیش از ١١ میلیارد دلار ارز دولتی داده ایم، مردم مشکل بکشند و از دستگاه های نظارتی می خواهیم با برهم زنندگان بازار برخورد جدی داشته باشند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی راجع به بیانات خطیب جمعه پایتخت کشور عزیزمان ایران در زمینه استقلال بانک مرکزی، اظهار کرد: طبعا هرچه مداخلات دولت در بانک مرکزی کمتر باشد می تواند مستقل تر عمل کند. منتهی شرایطی وجود دارد که در همان خطبه های نماز جمعه حرف دیگری در خصوص موسسات مالی می زنند و بانک مرکزی مجبور می شود که ٢٣ هزار میلیارد و یا تا ٣٥ هزار میلیارد تومان پول پرفشار جهت تسویه طلب ها تزریق کند و این نقدینگی است که اثرش در پایه پولی و ضریب فشار باقی می ماند. بانک مرکزی اگر مستقل شود، باید لیبرالی عمل کند.

نوبخت در پاسخ به سوالی اطراف شایعات مطرح شده است در خصوص ارتباط خاموشی های اخیر با توافقنامه پاریس، گفت: کم کردن ١٢ درصدی مصرف سوخت های فسیلی در این توافقنامه وجود دارد ولی ارتباطی با خاموشی های اخیر ندارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی راجع به چگونگی قیمت بنزین و نان، گفت: بازگشت کارت های سوخت به جایگاه ها جهت کنترل مصرف است و نظام کنترلی ما را نیرومند می کند، ولی لزوما معنای دونرخی شدن بنزین و سهمیه بندی را ندارد و جهت نان یارانه سنگینی پرداخت می کنیم. ما باید با تسهیلات و امتیازاتی ارائه می دهیم که به آنها کمک شود. بهرحال دولت تحت فشار است ولی دلش می خواهد به آنها یاری کند ولی بدلیل کمبود منابع نمی تواند خیلی از کارها را انجام دهد.

وی در پاسخ به پرسشی راجع به ایراد شورای نگهبان به لوایح چهارگانه نیز اظهار کرد: دولت به دنبال تصویب لوایح چهارگانه است و تاکید می کند که این لوایح باید در چارچوب قانون اساسی به تصویب برسد.

وی افزود :نگاه دولت بر این است که اگر شورای نگهبان نظری دارد، مجلس آن را برطرف کند؛ چراکه دولت به تصویب این لوایح نیاز دارد.

سخنگوی دولت همنین در پاسخ به پرسش دیگری با بیان اینکه تمام تلاش ترامپ این است که کشورها را با خود علیه ما همراه کند تصریح کرد : ولی این مساله ناموفق است.

واژه های کلیدی: مرکزی | بانک مرکزی | رییس جمهور | پرداخت یارانه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz